Cilt Kanseri

Bulunduğumuz yüzyılda, sanayinin hızlı gelişmesi, atmosfer havasının, dolayısı ile dış ortamın kirlenmesi, sera gazlarının artması, Ozon tabakasının giderek tahrip olması, incelmesi, hatta bazı bölümlerinde yok olması sonucu kanser vakaları giderek artmaktadır.

Günümüzde kanser vakalarının yarısını habis deri tümörleri oluşturmaktadır. Özellikle, Bazal hücreli deri kanserleri, farklı Biyolojik yapı göstermeleri nedeni ile deri tümörlerinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır.

Deri üzerinde sonradan çıkarak gelişen, büyüyen, renk değiştiren, kaşınan, kanama yapan veya tarak ve ele takılan her türlü cilt lezyonunun üzerinde hassasiyetle durmak gerekir.

Cilt vücudumuzdaki en büyük organdır. Cilt vücudu sıcaklık, güneş ışığı, hasar ve enfeksiyonlardan korur. Ayrıca vücut ısısının kontrolünü sağlar, su, yağ ve D vitamini depolar. Cilt 3 tabakadan oluşur. Sırasıyla epidermis (dış veya üst tabaka), dermis (alt veya iç tabaka) ve en altta yer alan cilt altı yağ dokusudur (şekil 1) .

Cilt

Epidermis Tabakası

Cildin en üst tabakasıdır ve 3 tip hücre içerir. Melanositler epidermisin en altında bulunan ve cilde doğal rengini veren melanin isimli pigmenti yapan hücrelerdir. Güneşe maruziyet arttıkça melanositler daha çok pigment yapar ve cildin rengi koyulaşır.

Dermis Tabakası

Dermis tabakası epidermis tabakasının altında yer alan, kan damarları, lenf damarları ve bez yapılarını içeren tabakadır. Bu tabakada yer alan bezlerden olan ter bezleri ter yoluyla vücudu soğutmayı sağlar, diğer bezler de sebum üretir. Sebum cildi kurumaktan korur. Ter ve sebum cilt yüzeyine por adı verilen küçük açıklıklarla ulaşır.

Cilt kanserinde erken teşhis oranı diğer kanser türlerine göre daha yüksektir çünkü kanserin neden olduğu belirtiler cilt yüzeyinde gözle görülebilir.

– Beyaz ve pembe renkli küçük bir kitle şeklinde,

– Yüzeyi düzgün, parlak veya çukur şeklinde,

– Kuru, pullu, kırmızı bir nokta şeklinde,

– Kabuklu, kırmızı, yumru şeklinde,

– Kabuklu yanyana küçük kitleler şeklinde,

– Bir yara izine benzeyen beyaz bir yama şeklinde olabilirler.

2-4 haftada iyileşmeyen, kanama ve ağrı yapabilen bu türdeki lezyonların kanser olabileceklerini düşünmek gerekir.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri

Bazal hücreli cilt kanseri epidermisteki (cildi dış etkenlere karşı koruyan üst tabaka) bazal hücrelerin değişimiyle oluşur ve en sık görülen cilt kanseri türüdür. Gelişimi yavaştır, cilt geneline yayılmaz ve nadir olarak hayatı tehdit eder.

Bazal hücreli cilt kanseri belirtileri arasında çoğunlukla soluk kırmızı renkte, kuru ve pullu kabartılar şeklinde görülür. Bu kabartılar ülserleşebilir ve tamamen iyileşmeleri mümkün olmayabilir. Bu lekeler sıklıkla cildin güneşe maruz kaldığı bölgelerde ortaya çıkarlar ve zaman içinde büyürler.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri

Yaygın olarak görülen kanser türlerinden biridir. Skuamöz hücreli cilt kanseri lenf bezleri ve iç organlara yayılabildiği için tedavinin hemen başlatılması gerekir. Zamanında tedavi edilmeyen skuamöz hücreli cilt kanseri ölümle sonuçlanabilir.

Skuamöz hücreli cilt kanseri belirtileri arasında cilt üzerindeki sertleşmiş, kırmızı ve kolay kanayan lekelerle belli eder. Lekeler kuru olabilir ve ülserleşebilir. Çoğunlukla 50 yaş üzeri yetişkinlerde görülür.

Melanom

Üçüncü ve en tehlikeli cilt kanseri türü olan melanom, diğer cilt kanseri türlerine oranla nadir olarak görülmekle birlikte erken teşhis edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilir.

Erken teşhis edilebilirse hastanın tam olarak tedavi edilmesi mümkündür. Farklı renklerde ve sınırları tam olarak seçilemeyen benlerin melanoma dönüşme riski bulunmaktadır.

Melanom belirtileri arasında cilt yüzeyinde yeni bir leke veya mevcut bir lekenin şeklinin, renginin ve büyüklüğünün değişmesi olarak kendini belli edebilir. Cildin normalde güneş ışığına maruz kalmadığı bölümlerinde de ortaya çıkabilmektedir. Melanomun bir diğer türü olan “nodular melanom”da ise cilt yüzeyinde oluşan lekeler daha çok kabartı ve kubbe şeklindedir. Bir süre sonra bu kabartı şeklindeki lekelerde kanama ve kuruma görülebilir. Genellikle pembe ve kırmızı, daha nadiren de kahverengi ve siyah olarak görülürler.

Uzun süreler güneş ışığına maruz kalmak, korunmasız güneşe çıkmak, genetik özellikler melanom’un başlıca nedenleri arasındadır. Ayrıca renkli gözlü ve açık tenli insanlarda melanom görülme oranı daha yüksektir.

Cilt Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Cildin selim ve habis tümörlerinde, tanı için önce şüpheli dokudan insizyonel veya eksizyonel biyopsi yapılması ve çıkarılan cilt dokusunun patolojik anatomik değerlendirmesinin yapılarak, dokunun yapısı hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

Tümörün hudutları, dokunun yerleştiği bölge ve çıkarılacak dokunun yapısına göre değişir ve hangi çeşit cerrahi yöntemin uygulanacağının seçilmesinde çok önemli bulgular elde edilir. Tabii tümörün çıkarılmasından sonra meydana gelen cilt boşluğu, serbest, rotasyonel veya uygun çeşitli flep ve cilt teknikleriyle kusursuzca kapatılmalı, sonuçta kusursuz bir cilt estetiği sağlanmalıdır.

TOP