Kapsul Fibrozu/ Kontraktürü

Vücudun içine yerleştirilen herhangi biri yabancı materyale karşı doğal bir reaksiyon olarak, vücut kendini koruma mekanizması geliştirir. Vücutta bir implantın uygulanması sonucunda implantasyon bölgesinde yara, akut inflamasyon, kronik inflamasyon, doku granülasyonu ve fibroz doku gelişerek yabancı madde reaksiyonu meydana gelmektedir.

Meme implantının etrafında da bir kapsül oluşturup yara dokusu meydana gelecektir. İmplantın çevresinde normal olarak oluşan yara dokusu veya kapsül gerilip implantı sıkıştırabilir ve buna kapsül kontraktürü denir. Kapsül kontraktürü daha yaygın olarak enfeksiyon, hematom ve seromanın ardından görülür.

Semptomlar, sertlik hissi ve hafif rahatsızlıktan başlayarak ağrı, çarpıklık, implantın hissedilmesi ve/veya implantın yerinden çıkmasına kadar uzanabilir. Ağrı ve/veya sertlik hissinin şiddetli olduğu durumlarda ilave bir cerrahi işlem gerekir. Bu işlem, implant kapsül dokusunun çıkarılması veya implantın kendisinin çıkarılması ve muhtemelen değiştirilmesi olabilir. Bu ilave ameliyatlar sonrasında da tekrar kapsül kontraktürü meydana gelebilir.

TOP