Karın Germe

Hamilelik veya aşırı kilo alımı sonucunda karın bölgesindeki deri ve deri altı yağ dokularında önemli oranda hacim artışının yanı sıra karın kaslarında gevşeme, deri elastikiyetinde azalma söz konusu olacaktır. Kilo verme ya da hamilelik sonrasında bu dokuların miktarında önemli ölçüde azalma olsa da karın derisi, deri altı yağ dokusu ve karın bölgesi kasları çoğu kez yeterince toparlanamaz. Gebelik süresince bu bölgedeki derinin sadece genişlemediği, hormon düzensizliklerine de bağlı olarak gevşediği bilinmektedir. Genişlemiş olan derinin elastik lifleri birbirinden ayrılır ve çoğunlukla göbek deliği ile mons-pubis bölgesi arasında olmak üzere hoş görünmeyen derin çatlaklar oluştururlar. Böylece karın bölgesinde egzersiz ve diyet ile düzelmeyen, yağ birikimi ile birlikte deri sarkıklığı ve kaslarda gevşemeye bağlı şekil bozukluğu oluşur.

Diğer yandan da orta yaşa gelindiğinde karında ve belde yağlanma başlar, ciltte çatlaklar gelişir, göbek deliğinin şekli bozulur ve özellikle oturulduğunda tüm karnı ve beli saran bir simit oluşturur. Giysi seçerken büyük kaygımız bu görüntüleri gizlemek haline gelir. Pantolonun kenarlarından taşan yağlar, kemerin üzerine dökülen göbek her iki cinsi de itici kılan görüntülerdir. Karın bölgesi bir kez bozuldu mu tekrar eski haline gelmesi çok güç olur.

Karın germe ameliyatı sırasında geçirilmiş herhangi bir ameliyat sonrası sahip olunan alt karın bölgesindeki ameliyat izleri de (apendisit, sezeryan, fıtık vb.) ameliyat sırasında yok edilebilir. Gergin ve içe çökük bir karın, karın kaslarının yarattığı gölge oyunları, çekici bir göbek deliği ve belirgin bir bel çukuru tüm kadınların hayallerini süsleyen bir görüntüdür. Sadece kadınlar değil, erkekler de gergin bir karın ve baklava şeklinde görünen adale paketlerinin peşindedir. Düzgün bir karın hem gençliği, hem aktif ve sportif bir kişiliği çağrıştırır. Karın bölgesine yapılan estetik girişimler özellikle orta yaş sonrası kadınların en çok talep ettikleri ameliyatlardan biridir. Bu bölgede gelişen sorunlara yönelik farklı cerrahi çözüm seçenekleri mevcuttur.

TOP