Meme Büyütme Estetiği

Aslına bakılırsa bu probleme sadece günümüzde değil yüzyıllar öncesinde de rastlanmaktadır.Küçük memelerin büyük gösterilmesi veya hacminin büyütülmesi için implantatlar bulunana kadar korseler, meme pedleri, masaj yöntemleri ve kremler kullanılmıştır.

Temel olarak bu probleme sahip kadınlar ya genç olup vücut gelişimi tamamlandıktan sonra göğüsleri küçük kalmış olanlardır yada daha önce dolgun göğüslere sahip olup, hamilelik ve emzirme sonrası ya da aşırı kilo kaybı sonucu meme hacmi küçülenlerdir.

Modern meme büyütme cerrahisi 1963 yılında ABD’de ilk silikon meme protezlerinin kullanılması ile başlamıştır. Bu tarihten sonra da her yıl giderek artan sayıda protez ameliyatları yapılmıştır. Meme büyütme işlemleri tüm dünyada en hızlı artış gösteren estetik ameliyat olma özelliğini korumaktadır. 2010 yılında yalnız ABD de 296 bin kadın meme büyütme ameliyatı geçirmiştir. Bu sayı 2000 yılına oranla % 39 artış göstermiştir. Hastalar arasında yapılan anketler meme büyütme ameliyatlarının hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu cerrahi işlem olduğunu ortaya koymaktadır.

Meme büyütme ameliyatlarında amaç, memeyi sadece büyütmek değil, şekillendirmektir. Konulacak protezin seçiminde hastanın isteklerinin yanı sıra, vücut yapısı, göğüs kafesinin durumu, cilt yapısı gibi faktörler de göz önüne alınır.

TOP